Vainupea küla
Vainupea küla / foto: Maarja Kauge

Töökohtadega Vainupeal priisata ei ole, õigemini neid polegi. Lähimad töökohad on Haljalas ja edasi Rakveres. Heinlo on Rakveres hooldustöötaja. Varem, kohaliku poe kaubaväljastajana sai ta tööle liikuda jala. Kuna pood suleti, pidi ta kaugemalt tööd otsima.

Uue töökoha tõttu oli Heinlo sunnitud tegema autojuhiloa. Praegu ei kujuta ta oma elu enam teisiti ettegi. „Bussid sõidavad, kuid mitte sellistel aegadel, nagu vaja oleks," selgitab ta. „Tunnetame ääremaa mõju, kuid siiski hoiame kokku ja ükski asi või tegu ei jää tegemata. Meie kogukond on väga tugev ja ühtehoidev."

Kohalike sõnul on küla peamine vaatamisväärsus Vainupea kabel. Aastas toimub kabelis mitu pulma ja kogu vastutus on külaseltsil - üürimine, koristus, hooldus ja kõik muu. Vainupeal ei tunne kohalikud elanikud Heinlo sõnul end üksikuna ja võtavad alati rõõmsameelselt külalisi vastu.

"Suviti on olukordi, kus ei ole ruumi istuda ega astuda, melu on igas külaotsas. Meil on ruumi minu teadmist mööda veel küllaga ja alati on tore, kui uued elanikud tulevad. Kuna küla on piisavalt väike, tunnevad alalised elanikud kõik üksteist," ütleb ta.

Tõepoolest, Vainupeal on tugev naabrivalve ja aktiivne külaselts. Tihti toimub atraktiivseid ettevõtmisi ja käib külalisi. Ja nagu ka Heinlo ütleb, kihiseb suvel terve küla inimestest ja elust. Seega tuleb tõdeda, et Eesti ühes väikeses paigas ääremaal saab kõigest kahe tunniga kogeda palju rohkem, kui näiteks Tallinna paneelmaja korteris aknast välja vaadates.

VAINUPEA
  • Vainupea asub samanimelise jõe suudmes Soome lahe kaldal
  • Vainupea küla territooriumil asub Eesti põhjapoolseim saar Vaindloo. Sedakaudu vaadates on Vainupea kõige pikema ulatusega küla Eestis: küla juriidiline territoorium edelaservast Vaindloo põhjatipuni on 29,19 km.
  • Vainupea kabelis on filmitud „Klassikokkutulek 2: Pulmad ja matused", 2014. aasta 28. juunil abiellus seal sumostaar Kaido Höövelson ehk Baruto oma naise Jelenaga.
  • Vainupeast on kirjutatud juba 1499. aastal kui Karula mõisale kuulunud rannavaldusest.
  • Vainupea on ammutuntud puhke- ja suvituskoht. 19. sajandil, kui mõisnikud hakkasid rohkem lugu pidama suvitusmõnudest, kerkisid ka Vainupeale esimesed suvemajad.
  • Merekaldal asub Kaarnakivi (kutsutakse ka Pruudikiviks, Armumiskiviks, mis on looduskaitse all. Kivi kõrgus 5,5m ja ümbermõõt 24,5m.
  • 2016. aastal asutati Vainupeal Eesti suurim naabrivalveala, kuhu kuulub üle 60 majapidamise.
Allikas: Eesti Päevaleht