Teater Nuutrum "Lääne-Virumaa aasta tegu 2020" autasustamisel
Teater Nuutrum Lääne-Virumaa aasta tegu 2020" autasustamisel / foto: M. Loorents (VT)

Tunnustust vääriv tegu: Teater Nuutrumi lavastus "Jutt jumala õige" Vainupea kabelis

Tunnustamise põhjus: Kui Vainupea küla Toominga talus said 2019. aasta oktoobrikuus kokku Teater Nuutrumi asutaja Jaanus Nuutre ja tänane Vainupea külavanem Mario Luik, siis jõuti kõhklemata otsuseni, et lavastus "Jutt jumala õige" tuuakse 2020. aasta suvel Vainupea kabelis publiku ette. Sellel hetkel ei osanud aga keegi ennustada, mis hakkab uue aasta alguses ja järgnevate kuude jooksul nii Eestis kui ülemaailmselt juhtuma. Koroonaviiruse kiuste jätkas Teater Nuutrumi motiveeritud ja usku täis kollektiiv proovide ja valmistumisega juulisse ning augustisse planeeritud etenduste toimumisele mõeldes. Olukord läks küll suve alguseks veidi paremaks, kultuurisündmustel osalemist reguleerivaid piiranguid lõdvendati, kuid esialgseid külastusarvude prognoose nendega saavutada võimalik ei olnud. Publikuhuvi oli aga keerulistest oludest hoolimata "Jutt jumala õige" lavastuse vastu ootamatult kõrge! Järgnevalt on loetletud kõik need põhjused, mille tõttu vääriks esitatud laureaat ühisteo kategoorias "Aasta tegu 2020" tiitlit:

  • Lavastus "Jutt jumala õige" toodi Vainupea kabelis publiku ette kokku märkimisväärsel 10 korral, sh toimus suure publikuhuvi tõttu 3 lisaetendust!
  • Etendus leidis laialdast ja väärib rõhutamist, et just väga positiivset kajastamist nii televisioonis (nt Ringvaade), ajalehtedes (nt Virumaa Teataja, Haljala Valla Sõnumid) ja mitmetes blogides (nt Oma Maitse - Delfi) ning paljude teatrihuviliste ringkondades.
  • Kokku külastas Vainupead ja tuli nautima etendust ligemale 600 inimest üle terve Eesti!
  • Pühakodades üle terve Eesti viiakse etendusi läbi, kas väga-väga harva või üldse mitte. Tegemist oli omanäolise ja seetõttu tähelepanu pälvinud ettevõtmisega! Vainupea külaselts on ka varem nö piire avardavalt panustanud kultuuri loomisesse läbi pühakoja kasutada andmiseks näiteks filmitegijatele ("Klassikokkutulek 2 - Pulmad ja matused", "Kuradisaare kuningas").
  • Pühakojas etenduse toimumiseks loodud atmosfäär oli lummav ja midagi seesugust, mida tavapäraselt ei kohta!
  • Pühakoja kasutamine sätiti Teater Nuutrumi poolt koostöös külaseltsiga arvestavalt paika seal toimuma planeeritud pulmatseremooniatega. Teater Nuutrum suutis operatiivselt ja korrektselt kogu atribuutika üles panna, kokku pakkida ja siis jälle üles panna.
  • Teatrihuvilistele pakuti sügava sisuga religioosset lavastust, mis sobis ideaalselt selle ettekandmiseks välja valitud kohaga ehk Vainupea kabeliga!
  • Lavastaja/näitleja Jaanus Nuutre on Vainupea küla oma mees, kes pidas tähtsaks oma vastloodud Teater Nuutrumi esimese lavastuse ellu viia just koduküla pühakojas!
  • Teater Nuutrum annetas Vainupea kabelile 50 sooja pleedi ning tegi ka kabeli tasuta kasutusse andmise eest pühakojale 600 eurose annetuse, mille abil jätkab Vainupea küla selts MTÜ juba 2021. aastal Vainupea kabeli iga-aastaste remondi- ja renoveerimistöödega!
  • Teater Nuutrum algatas Vainupea kabeli suurte remondi- ja renoveerimistööde fondi loomise. Selle tarbeks pandi pimepakkumise teel oksjonile laval olulise rekvisiidina kasutuses olnud Hannes Võrno maal. Viimane on tänaseks omaniku leidnud ning esimeseks "seemneks" nimetatud fondi on 200 eurot!
Kokkuvõttes. Üle-Eestiliselt tuntud ja armsa mereäärse pühakoja uksed avati uutmoodi atmosfääri ja olemist pakkudes kõigile huvilistele üle terve Eesti. Seeläbi toodi ka kirik tunnetuslikult inimestele lähemale. Teater Nuutrumi lavastus "Jutt jumala õige" toimumine Vainupea kabelis on eelneva tõttu kindlasti märgilise tähtsusega ja jääb meelde kui üks unikaalseim kultuurisündmus Vainupea küla ajaloos ja ka Lääne-Virumaal tervikuna.

Mario Luik
Vainupea külavanem